Yonathan Ilan ז"ל

בע"ה

 

איש צדיק היה - יונתן אילן ז"ל

 

 

            נלב"ע  כ'  ניסן  התש"ע

     לא רבים הכירו את האיש הזה, בגלל צניעותו הרבה, אבל רבים מתושבי רמת ממרא מכירים את התמונות שחצב האיש בסלעים בפארק המרכזי בשכונה. אחרי אירועי ה-30 יום לפטירתו הלכתי לראיין את 4 ילדיו הגדולים אודות אביהם, וגיליתי דמות של צדיק המחפש תמיד את אלוקיו ורוצה לעבוד אותו בתום וביושר.

 

 

ניסיונות השיבה ליהדות

כבר לפני תהליך הגיור, היה ליונתן רגש דתי חזק, תמיד חיפש את האמת ורצה לחיות חיים עם תוכן אמיתי. עוד בצעירותו היתה לו מחברת ובה רשם ניסוחים וציורים על חזון דניאל הנביא.

בתחילת שנות ה-60 (לפני 50 שנה) היה יונתן שותף לניסיון קבוצתי לעבור ליהדות. המהלך הזה נתקל בהתנגדות מהסביבה תוך כדי זלזול בחברי הקבוצה.

כעשר שנים אחר כך, בתחילת שנות ה-70, כעשרים שנה לפני הפגישה שלהם עם הרב אביחיל שליט"א, הצליחה הקבוצה לעזוב את הנצרות, להקים בתי כנסת, ולייסד קהילה של שומרי שבת, 'סובותניקים'. הם ביצעו ברית מילה אצל רופא נוצרי מקומי, מה שחייב אותם לעשות הטפת דם ברית בשיבה לארץ בזמן הגיור. במצב הזה, ללא קשר עם שליחים מהארץ ועם ההלכה היהודית, הם ניסו לשמור שבת וחגים לפי הכתוב בתורה.

 

בתחילת שנות ה-80 חזרו מישראל להודו שניים מבני הקהילה, שהלכו לארץ ישראל ללמוד תורה בהוראת הרב אביחיל שליט"א. אחד מהם היה השכן שמעון גין ז"ל, שנהרג לפני חצי שנה בתאונת דרכים. השניים נסעו בין הכפרים ולימדו שם את תורת ארץ ישראל, והצליחו לחבר לתורת ישראל גם את יונתן ומשפחתו. כתוצאה משינוי זה נאלצו לפעמים שלושת ילדיו הגדולים יואל, יהודה ורבקה להתמודד עם השפלות וביזיונות בסביבה ובבית הספר שבו הם למדו. אמר לי יואל: "לא סיפרנו על כך לאבא כי אבא נתן לנו להתמודד בעצמנו עם הצרות האלה, ובהצלחה."

 

יונתן והאמת

איש אמיתי היה יונתן. כל דבר חדש שהוא למד ביהדות הוא לקח לחיים שלו. הוא הפנים את הדברים ולימד את בני המשפחה.

איך ומתי עשה זאת ? "אבא עובד, אמא עובדת, כולם יושבים ביחד לפני ארוחת ערב, ואבא או אמא נותנים לנו "הרצאה הורית". אבא לימד את מה שהוא למד, ואמא קוראת פרקי תהלים ומפרשת אותם לדרך חיים, במיוחד את הצורך לכבד את המבוגרים. אבא בנה לוח, ובעזרת גיר לימד אותנו את אותיות א"ב, תפילין, מצוות וכו'."

ממשיך יואל, הבכור: "כשהגעתי לארץ והתחלתי ללמוד תורה עם פירוש רש"י, הרגשתי שהדברים דומים מאד להסברים של ההורים שלנו, שהם אמרו על פי דעתם ללא ספרים וללא מורים."

 

יונתן ז"ל, כאברהם העברי בזמנו, רצה להראות לכולם שאנחנו שונים מהסביבה. "בימי ראשון ובחג המולד אבא הלביש אותנו בבגדי עבודה ולקח אותנו לעבודה ולציד, העיקר שלא נלך עם חברים נוצרים ביום חגם."

בשנת 1994 היו חגיגות 100 שנים להחלת הנצרות באזורי המגורים של בני מנשה. יונתן הסתובב ברחובות עטוף בטלית. אורחים רבים צילמו אותו, והגישה המזלזלת כבר לא היתה. באותם ימים טרח כומר מקומי לעשות "מחקר" ולנסות להראות שבעצם אין קשר בין אנשי מאניפור ומיזוראם לשבטי ישראל הנידחים. לעומתו היה כומר מקומי אחר שפרסם בכל חצי שנה מחקרים על מלחמות הקיום של מדינת ישראל. גם יונתן היה עוקב אחר המצב הפוליטי בישראל, ומשפחתו כבר ידעה על הכוחות הפוליטיים במדינה.

בעיר בומבי בדרך מהבית לכיוון ארץ ישראל, היתה תחנה במקום שיש בו הרבה מוסלמים. המדריך של הקבוצה ביקש מיונתן להוריד את הכיפה כדי למנוע צרות. אבל יונתן ענה לו: אם יקרה לי משהו בגלל הכיפה - אני אהיה גאה בכך !

 

בשנות ה-90 שלח יונתן את שלושת ילדיו הגדולים לארץ ללמוד בישיבה של הרב יעקב שמעון. בשלב מסויים כתב הבן לאביו שלא כדאי לו לעלות ארצה בשלב זה ללא מקצוע. ענה לו יונתן בחריפות, שלא ינסה לעכב את עלייתו ארצה. הוא אף חשש שמא הבן אינו רוצה כלל בעליית אביו, חלילה. שנה אחר כך יונתן כבר היה כאן עם אשתו ושאר ילדיו.

 

האישיות של יונתן

אמר עליו הרב משה בן יצחק "מי שראה אותו - תמיד קיבל חיוך", גם בשנים שבהם סביל מהמחלה. הוסיף הבן הבכור יואל: אבא היה איש נוח ללא כעסים. גם כשהיינו בגיל הנעורים - היה מטפל בנו בדרך של חינוך. גם כשהיו ויכוחים ומחלוקות בקהילה או במשפחה - הוא תמיד ניסה לפשר. יוצא מן הכלל היה כשהדברים היו נוגדים את היהדות, גם במשפחה וגם בקהילה, היה משמיע אז את דעתו בתקיפות לטובת האמת היהודית."

 

"מצד אחד לימד אותנו אבא שהורים זה כמו א-לוקים בעולם הזה, ומצד שני הוא התנהג כמו חבר שלנו. וכך הלכנו איתו לכל מקום כגדולים, עד שהיו אומרים לנו שאנו נראים כמו חברים, ולא כמו משפחה."

 

חיפוש האמת

בשנת 2004 התגלתה אצלו המחלה בכבד. כמו שהורונו חז"ל החל יונתן לפשפש ולחפש במעשיו, וכשהיה לבדו היה שואל את ה' מה הסיבה למחלתו. הוא נזכר אז שהוריו מתו ונקברו ללא מצבה, וכל אחיו עלו כבר מזמן ארצה. הרמז שלו היה 'כבד- כבד', המחלה בכבד נגרמה בגלל אי קיום ' כבד את אביך ואת אמך'. למרות המחלה, ונגד הפצרות משפחתו להימנע מנסיעה זו, הוא נסע והקים להם את המצבה.

כבר עשרות שנים שהוא מבטא את רצונו הגדול לראות את המשיח בחייו, כך בעקבות השיחות ההן מפי הרב אביחיל, שהוא ובני ביתו היו בטוחים ש'הנה משיח בא', וכך בשנת חייו האחרונה.

 

יונתן והאבן

רבים שואלים מאיפה הכישרון והיוזמה לחצוב תמונות באבן. האמת, אף פעם הוא לא עסק באומנות, אלא

 היה פועל הבונה קירות תמך לגשרים בהודו. רק עם פרוץ המחלה, כשיכולת העבודה שלו נפגמה, החל לחצוב באבני הפארק את התמונות המפורסמות של מערת המכפלה, הכותל המערבי, מגדל דוד ושלושת החיילים המתפללים בכותל.

 

רצונו היה להיקבר בהר הזיתים, וזאת במיוחד לאחר שקבר אחותו, ביחד עם קברים אחרים, נעקר מגוש קטיף ונטמן מחדש אל מול פני המקדש השמם. הבנים דאגו למלא מבוקשו זה. על מצבתו נכתב: "פה נקבר איש אשר רוח בו".

 

ראיין וכתב: אברהם זוננשיין

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Members Area

 

 

HAKHOKHMA New Post

Calendar Post

Benei Menashe Phone Directory


Zawhna leh Chhanna

Google +1 Button

Share on Facebook

Share on Facebook

 

HAKHOKHMA

Man & Woman of the Year

___________________________________

Google Translator

 

HAKHOKHMA Toolbar download

HAKHOKHMA App's

 

Newest Members

 

Recent Videos

Webs Game

Recent Photos

  

Speed Test

HAKHOKHMA Quiz

Webs Counter

Visitors

Counted from - 7.11.2010 

Flag Counter

 

 

news@hakhokhma.org

 hakhokhma@walla.com

צרו קשר עמנו בלחיצה כאן

Contact us

?מי אנחנו


Subscribe To Our Site

HAKHOKHMA e.mail

:)